Beseda s válečnými veterány 2010

Beseda s účastníky bojů za II. světové války

Píše se datum 5. – 11. dubna 1945. Vžijme se do atmosféry, kdy se v obklíčeném městě těžce dýchalo a kdy byly sváděny o Lanžhot tvrdé osvobozovací boje. Město Lanžhot bylo první osvobozenou moravskou obcí. Proto jsme 14. 4. v rámci 65. výročí od ukončení II. světové války, jedné z nejstrašnějších v  historii, pro naše žáky zorganizovali besedu s přímými účastníky bojů.

Naši Masarykovu základní školu navštívili plukovník Emil Boček, příslušník čs. letectva ve Velké Británii (pilot-stíhač u čs. 310. stíhací perutě) a Ján Novenko, tlumočník u Sovětské gardové divize osvobozující Moravu a přímý účastník bojů o Lanžhot. Pro všechny zúčastněné bylo setkání s žijícími účastníky II. světové války  nevšedním a bezprostředním zážitkem. Mnozí z nás můžeme závidět optimismus, nezdolnost, odvahu a odhodlanost, se kterou se tato generace vrhala příkladně a nesmlouvavě vstříc osudu a zasloužila se o to, že my dnes můžeme žít v míru a svobodě. Za vše jim patří obdiv, poděkování a úcta.

Po ukončení besedy se plukovník Emil Boček a Ján Novenko odebrali se žáky MZŠ položit kytici k pomníku věnovanému osvoboditelům města Lanžhota.