EU peníze školám

EU peníze školám - malý plakát

Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Ocenění společnosti Scio

Ocenění společnosti Scio

Ovoce do škol

Plakát projektu Ovoce do škol

Aktivní škola

Aktivní škola

Ekologická výchova

Ekologická výchova

Běh Boba Zháňala 2010

 
Masarykova základní škola
Běh Boba Zháňala HRUŠKY 2010
Milan Kocmánek
Když jsem ve čtvrtém čísle loňského Zpravodaje vyslovil přání, aby stříbrná medaile z roku 2009 nebyla poslední medailí z této akce, netušil jsem, nakolik budou má slova prorocká…
1. října 2010 jsme se konečně dočkali – ve 12. ročníku tohoto zajímavého běžeckého závodu se nám poprvé podařilo zvítězit a v konkurenci devíti základních škol Regionu Podluží (180 závodníků!) jsme konečně obsadili vytoužené 1. MÍSTO !
Myslím, že pro docenění úspěchu našich malých atletů si čtenáři rádi přečtou více informací o této pozoruhodné atletické akci:
 
V roce 1999 byla v Hruškách založena tradice pořádání štafetového běhu žáků prvního stupně základních škol mikroregionu, později Regionu Podluží. Jeho pořadateli jsou Základní škola Hrušky, Region Podluží a Obec Hrušky.
Závod nese jméno Bohumíra „Boba“ Zháňala (nar.1931), který v Hruškách vyrůstal a absolvoval zde školní docházku. Později se začal věnovat atletice a v běhu na 3000 metrů překážek se stal českým rekordmanem a reprezentantem. Mimo jiné se zúčastnil olympijských her 1960 v Římě a  dvakrát mistrovství Evropy. Nyní působí jako atletický funkcionář a trenér ve Zlíně. Každoročně se tohoto závodu jako čestný host účastní.
Kromě svého patrona je také každý ročník obohacen návštěvou některého z českých vrcholových atletů – svou návštěvou již Hrušky poctili Jan Železný, Roman Šebrle, Tomáš Dvořák, Ludmila Formanová, Jarmila Kratochvílová, Bára Špotáková a jiní, kteří se vždy ujali některé z čestných úloh – startovního výstřelu, měření času, ale především předání medailí vítězům či povzbuzení poražených. Na závěr akce se koná také beseda se slavnými hosty a jejich autogramiáda.
V letech 1999 – 2002 se závod vždy běžel v období května nebo června za účasti závodníků – žáků 1. – 5. tříd základních škol mikroregionu Podluží (Hrušky, Kostice, Lanžhot, Moravská Nová Ves, Moravský Žižkov, Tvrdonice a Týnec). Od roku 2003 byl termín závodu přesunut do podzimních měsíců (září – říjen) především z toho důvodu, že je již ukončena atletická sezóna a pořadatelé tak mají větší šanci zajistit návštěvu zajímavých atletických osobností. Zároveň od tohoto ročníku došlo (s ohledem na přistoupení dalších obcí do mikroregionu Podluží a tím jeho rozšíření na Region Podluží) k navýšení počtu startujících štafet. Celkem se tedy závodu účastní až 12 štafet obcí Dolní Bojanovice, Hrušky, Josefov, Kostice, Lanžhot. Lužice, Moravská Nová Ves, Moravský Žižkov, Nový Poddvorov, Prušánky, Starý Poddvorov, Tvrdonice a Týnec. Zároveň však bylo dohodnuto, že v podzimním termínu závod ještě nebudou absolvovat prvňáčci, kteří se teprve seznamují se svými školními povinnostmi, takže se na startu objevují až žáci 2. tříd.
Trasa závodu je vyčleněna na ulici Hlavní, přičemž start i cíl je před budovou základní školy. Každý z ročníků odběhne jeden okruh v délce 864 metrů , který je rozdělen do pěti úseků, takže na jeden úsek připadá 173 metrů. Běží se takový počet kol, který odpovídá počtu ročníků, dříve tedy pět, nyní čtyři kola. Startují žáci nejnižšího, tedy 2. ročníku, předávají štafetu vyššímu ročníku, takže finiš vždy zajišťují páťáci. Závod bývá velmi dramatický, záleží na každém členu štafety, jak se mu podaří splnit svůj úkol a pomoci tak k co nejlepšímu výsledku celého družstva. Úsilí a snaha o vítězství malých závodníků jsou nepopsatelné. Úžasnou a neopakovatelnou atmosféru závodu dotváří diváci přihlížející a povzbuzující po celé délce trasy.
Přehled umístění štafety naší školy v jednotlivých ročnících:
Rok
Umístění
Počet startujících škol
Medaile předávali
1999
nezúčastnili jsme se
 
2000
3.
7
desetibojař Roman Šebrle
2001
3.
7
běžkyně Jarmila Kratochvílová a Ludmila Formanová
2002
2.
7
desetibojař Roman Šebrle
2003
3.
12
oštěpař Jan Železný
2004
4.
10
oštěpař Miroslav Guzdek
2005
4.
10
desetibojař Tomáš Dvořák a oštěpařka Barbora Špotáková
2006
4.
10
oštěpařka Barbora Špotáková
2007
4.
10
oštěpařka Barbora Špotáková
2008
5.
10
oštěpařka Barbora Špotáková
2009
2.
9
oštěpařka Barbora Špotáková
2010
1.
9
běžkyně Sylva Škabrahová
Gratulaci a poděkování si kromě všech závodníků (od roku 2000 už více než 200 žáků!) zaslouží samozřejmě i pedagogové, kteří se na výše uvedených medailových úspěších podíleli – v prvních letech p. učitelky Helešicová a Štáhlová, letos p. učitelky Kocmánková a Klvaňová.
Závěrem nezbývá, než citovat zmiňovaný loňský článek: „Gratulujeme a věříme, že tato medaile rozhodně nebude z této akce poslední!“
 
Poznánka: V článku byly použity s laskavým svolením obce Hrušky materiály z webových stránek této obce (www.hrusky.cz).