Beseda s M. Lastoveckou

Beseda s válečnou veteránkou plk. v. v. Marií Lastoveckou

Legionáři

V pátek 15. 4. 2011 navštívila naši Masarykovu základní školu v Lanžhotě plk. v. v. Marie Lastovecká. Narodila se v Polsku v roce 1920. Za II. světové války se jako zdravotnice účastnila bojů o Kyjev, o Duklu nebo osvobozování Ostravy.

Je první československou snajperkou a v bitvě u Sokolova měla za úkol ochraňovat velitele roty.

Za své služby byla vyznamenána desítkami medailí. Tu nejcennější Řád Bílého lva dostala nedávno a za nic na světě by ji nevyměnila.

Setkání žáků s paní Lastoveckou probíhalo ve velmi srdečné atmosféře.

Fotky Marie Lastovecke

Většina válečných veteránů si velmi váží toho, že si na ně někdo najde čas a umí si s nimi popovídat a vyslechnout je. Proto se žáci Masarykovy základní školy zapojili aktivně do projektu péče o válečné veterány pod názvem „ Růže pro válečné veterány“ tím, že pro ně vlastnoručně vyrobili dárky a přáníčka k Vánocům. Taktéž napekli perníčky, které dodaly správnou chuť a vůni k vánočnímu punči, který byl podáván v podvečer 21. 12. 2010 ve Valticích po varhanním koncertě.