EU peníze školám

EU peníze školám - malý plakát

Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Ocenění společnosti Scio

Ocenění společnosti Scio

Ovoce do škol

Plakát projektu Ovoce do škol

Aktivní škola

Aktivní škola

Ekologická výchova

Ekologická výchova

Adventní čas v Lanžhotě

 

adventní svíce

Od nepaměti, již v době pohanské, zdobili lidé před Vánocemi svá obydlí jehličnatými větvičkami. Adventní věnec se poprvé objevil v 19. století, kdy protestantský misionář provozoval v Hamburku školu pro chudé děti, které ho zahrnovaly dotazy, kdy už budou Vánoce. Proto vzal dřevěné kolo, na které umístil 19 malých červených a 4 velké bílé svíčky. Celé kolo ozdobil zelenými větvičkami. Bílé svíčky se zapalovaly o nedělích a červené v ostatních dnech.

Letošní výstava adventních věnců a vánočních svícnů, kterou si nachystali žáci Masarykovy základní školy v Lanžhotě a děti mateřské školy, měla v úmyslu vtáhnout Vás do doby, kdy lidé trávili čas s nekonečně dlouhými večery jinak. Vzájemně se navštěvovali, dělali přitom drobné práce, dodržovali staré zvyky a obyčeje. Přípravy na Vánoce trvaly celý advent.

Klasické adventní věnce byly zavěšované na stuhách, v poslední době je nahradily věnce, které jsou kladené přímo na sváteční stůl. Advent má v  křesťanské symbolice zvláštní význam, zahajuje nový liturgický rok.

Poděkování patří pedagogickým pracovníkům, rodičům a občanům, kteří tuto krásnou aktivitu dětí podpořili. Krásnou atmosféru dokreslili žáci základní školy svým zpěvem a hrou na hudební nástroje.