Adventní čas v Lanžhotě

adventní svíce

Od nepaměti, již v době pohanské, zdobili lidé před Vánocemi svá obydlí jehličnatými větvičkami. Adventní věnec se poprvé objevil v 19. století, kdy protestantský misionář provozoval v Hamburku školu pro chudé děti, které ho zahrnovaly dotazy, kdy už budou Vánoce. Proto vzal dřevěné kolo, na které umístil 19 malých červených a 4 velké bílé svíčky. Celé kolo ozdobil zelenými větvičkami. Bílé svíčky se zapalovaly o nedělích a červené v ostatních dnech.

Letošní výstava adventních věnců a vánočních svícnů, kterou si nachystali žáci Masarykovy základní školy v Lanžhotě a děti mateřské školy, měla v úmyslu vtáhnout Vás do doby, kdy lidé trávili čas s nekonečně dlouhými večery jinak. Vzájemně se navštěvovali, dělali přitom drobné práce, dodržovali staré zvyky a obyčeje. Přípravy na Vánoce trvaly celý advent.

Klasické adventní věnce byly zavěšované na stuhách, v poslední době je nahradily věnce, které jsou kladené přímo na sváteční stůl. Advent má v  křesťanské symbolice zvláštní význam, zahajuje nový liturgický rok.

Poděkování patří pedagogickým pracovníkům, rodičům a občanům, kteří tuto krásnou aktivitu dětí podpořili. Krásnou atmosféru dokreslili žáci základní školy svým zpěvem a hrou na hudební nástroje.