Dílna alchymie

alchemyst

V měsíci dubnu  dva chemici a alchymisté z Vysoké školy Chemické MU v Brně navštívili naši Masarykovu základní školu, aby v rámci  projektu „Podpora přírodovědného a technického vzdělávání na středních školách v Jihomoravském kraji“, do kterého jsme se zapojili s Gymnáziem Břeclav, provedli demonstrační pokusy z chemie.

Ukázky chemických pokusů byly předvedeny tak, že jsme se vrátili v čase a ocitli se na dvoře císaře Rudolfa II, kdy byla alchymie skutečnou vědou na úrovni své doby. V té době byla zřízena alchymistická laboratoř. Vůdčím činitelem byl Tadeáš Hájek z Hájku. Působilo zde kolem čtyřiceti alchymistů, kteří se zabývali výrobou zlata, aby císaři mohli zaplnit prázdnící se pokladnice. Alchymisté nebyli soustředěni pouze v jedné laboratoři, ale byli rozptýleni v menších dílnách. Začala být zřejmě poprvé budována týmová vědecká spolupráce, která pravděpodobně byla počátkem vzniku vědeckých sdružení (akademií) ve světě.  V té době to byl obor lidského poznání, který nesl prvky vědních oborů ( fyzika, chemie, medicína) a zahrnovala i další oblasti ( astrologie, magie).

Alchymisté se pokusili se  žáky 8. a 9. ročníku najít elixír mládí či vyrobit zlato.

Žáci byli těmito ukázkami velmi nadšeni a výuka chemie se jim líbila.

alch_cyrcleRudolf II.